wtorek, 4 listopada 2014

W Łużyckim Centrum Kultury


     Dzisiaj znów mieliśmy ciekawą lekcję. Poszliśmy do Łużyckiego Centrum Kultury. Ponieważ zbliża się Święto Niepodległości postanowiliśmy się czegoś dowiedzieć o naszym mieście. Pan Łukasz Tekieli zapytał nas, co to jest skarb. Odpowiadaliśmy różnie. Jedni, że skarb to złoto, biżuteria, drogocenne kamienie, ale też rodzina, mama, tata, siostra, brat. Pan Łukasz powiedział nam, że skarbem może też być jakiś rzadko spotykany okaz w naszej kolekcji. I zaczął opowiadać nam o swojej pasji. Mianowicie o zbieraniu kamieni szlachetnych. Byliśmy zdziwieni jak piękne mogą być kamienie. Nieoszlifowane wyglądają jak zwykłe kamienie czy skałki lecz po obróbce zmieniają się nie do poznania. Mają ciekawe i rozmaite  kształty oraz przepiękne barwy. Pan Łukasz pokazał nam jak wyglądają agaty i kryształy kwarcu z Jego kolekcji.  No ale co to wszystko ma wspólnego z naszym miastem? Mianowicie to, że właśnie w okolicach naszego miasta występują te wszystkie kamienie. Nasze miasto jest położone w miejscu, w którym nawet idąc na spacer można znaleźć skarb. To wspaniałe, że możemy mieszkać w tak ciekawym miejscu. Następnie rysowaliśmy swoje kolekcje agatów. Wyglądają równie pięknie. Na zakończenie dostaliśmy okolicznościowe monety z herbem naszego miasta.
     Wracając odwiedziliśmy jeszcze nasze muzeum. Mogliśmy tam zobaczyć ekspozycję dawnej broni, a także makiety budowli, które już nie istnieją ponieważ zostały zniszczone w czasie licznych wojen jakie nawiedziły nasze miasto.
     Podczas lekcji dowiedzieliśmy się, że historię naszego miasta stworzyli ludzie, którzy tu mieszkali, ale my też ją cały czas tworzymy.
     Bardzo dziękujemy Pani Marzenie Różańskiej za zorganizowanie zajęć.
     

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz