sobota, 17 stycznia 2015

Z wizytą w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Lubaniu

      Na lekcjach w szkole mówiliśmy o ludziach niepełnosprawnych. Dowiedzieliśmy się, że ludzie ci żyją trochę inaczej niż my. Niewidomi muszą nauczyć się alfabetu Braille'a i poruszać się z psem przewodnikiem bądź z laską, niedosłyszący muszą nauczyć się alfabetu migowego, ludzie z niedowładem kończyn poruszają się na wózkach. Postanowiliśmy się spotkać z takimi ludźmi i dowiedzieć się jak pracują i spędzają czas wolny.
     Dlatego dnia 15 stycznia 2015 r. odwiedziliśmy Warsztaty Terapii Zajęciowej w Lubaniu. Poznaliśmy tam wielu wspaniałych ludzi. Dowiedzieliśmy się, że mimo swojej niepełnosprawności są bardzo uzdolnieni. Widzieliśmy jak wykonują piękne ozdoby (korale, obrazy malowane i haftowane, poduszki, aniołki, itp.). Szyją różne ściereczki, rękawice, fartuszki. Wykonują za pomocą komputera dyplomy, zaproszenia, kartki okolicznościowe. Ci, którzy świetnie gotują przygotowują catering na różne okoliczności. Oczywiście mają wielu opiekunów, którzy im pomagają. Oprócz wykonywania prac codziennie mają ćwiczenia rehabilitacyjne. Podczas spotkania nauczyliśmy naszych znajomych dwóch pląsów i wspólnie je wykonaliśmy. Mogliśmy również wykonać ćwiczenia gimnastyczne przygotowane przez instruktorkę. Nauczyliśmy się też kilku słów w języku migowym. Niezwykłą niespodzianką było to, że po ćwiczeniach zostaliśmy poczęstowani ogromną zapiekanką. Uwierzcie, była przepyszna.
     Bardzo się cieszymy, że mogliśmy tu być. Szczególnie chcieliśmy podziękować za zaproszenie Pani Dyrektor  Irenie Jarmolińskiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz