czwartek, 10 listopada 2016

W "Czarcim Młynie"

           Podczas realizacji bloku "Od ziarna do chleba" pojechaliśmy na wycieczkę do Świeradowa. Tam przywitała nas uśmiechnięta pani Kinga, która zagoniła nas od razu do pracy. Po umyciu rąk wykonaliśmy ciasto na chleb. Przykryliśmy je ściereczką i wymówiliśmy zaklęcie, by ciasto urosło. W tym czasie zwiedzaliśmy ponad stuletni młyn, czyli miejsce, gdzie dawniej mielono ziarna na mąkę. Widzieliśmy koło młyńskie, napędzane wodą, podajniki ziarna, wagę, zboża, z których wykonuje się mąkę, itp. Gdy ciasto wyrosło musieliśmy je wyrobić własnymi rękami i wyłożyć do foremek.
            Podczas pieczenia poszliśmy do Centrum Ekologicznego "Izerska Łąka". Tam obejrzeliśmy film i wysłuchaliśmy lekcji o przyrodzie Sudetów. Na pamiątkę dostaliśmy domek dla owadów. Mogliśmy również obejrzeć, na żywo, co dzieje się u pszczół.  Wpisaliśmy się też do pamiątkowej księgi.
            Po powrocie zasiedliśmy do stołu a pani Kinga przyniosła nam nasz piękny, pachnący, upieczony chleb. Mogliśmy go zjeść z pysznym smalcem i ogórkami. Ten smak zapamiętamy długo. Na zakończenie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia.
 
          


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz