środa, 24 czerwca 2015

Goście na lekcji

          Na początku roku odwiedziła nasze klasy pani weterynarz, która przyprowadziła ze sobą dwa perskie koty i opowiadała nam o ich zwyczajach, zachowaniu i wyglądzie.
          Dzisiaj przyszli do nas rodzice Julki, których pasją jest pszczelarstwo. Pan Jarosław ukończył nawet szkołę pszczelarską i zdobył tytuł mistrza. Pan Jarek i Pani Iwonka opowiedzieli nam o pracy pszczelarza. Przynieśli i pokazali narzędzia, ubiór pszczelarza, pyłek kwiatowy, wosk pszczeli, propolis, miód, itp. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o pszczołach, np. czy wiecie, że jedna pszczoła w całym swoim życiu może wyprodukować tylko pół łyżeczki miodu? Wyobraźcie sobie ile pszczół musi pracować by wyprodukować 1 słoik miodu. Czy wiecie, że pszczoła w ciągu jednej sekundy porusza ok. 400 razy skrzydełkami. Dowiedzieliśmy się również, że musi w ciągu dnia pokonać długą drogę ok. 1 do 3 km. aby zebrać nektar z kwiatów. Wiemy też, że najważniejszą pszczołą jest królowa i tylko ona składa jaja.
          Rodzice Julki pokazali nam również zdjęcia przedstawiające pasiekę, ule, pszczoły, i produkcję miodu. W trakcie opowieści mogliśmy skosztować miodu z ich pasieki, pyłku kwiatowego, powąchać wosk i propolis. Następnie pani Iwonka pokazała nam jak można wykonać świeczki z wosku pszczelego. Wyglądają pięknie i pięknie pachną. Bardzo się ucieszyliśmy, gdy mogliśmy sami wykonać sobie takie świeczki tylko troszkę prostsze.
          Na zakończenie pan Jarek pokazał nam prawdziwy rój pszczół. Przyniósł go w specjalnie zrobionym przez siebie ulu demonstracyjnym, który miał dużą szybę, przez którą mogliśmy je oglądać. To było niesamowite. Dotykaliśmy delikatnie szyby i okazał się, że jest ona cieplutka. Zajęcia były bardzo ciekawe i interesujące.
          Bardzo dziękujemy Państwu Iwonie i Jarosławowi Pasternakom, że zechcieli do nas przyjść i pokazać nam tyle ciekawych rzeczy. Dziękujemy również Julii.
  
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz